Szlak żeglarski Mikołajki – Pisz

Mikołajki przez bardzo wielu żeglarzy uznawane są za żeglarską stolicę Polski (takie miano nosi także Giżycko). Będąc zatem w Mikołajkach nie sposób nie skorzystać z wycieczki po jednym ze szlaków żeglarskich. Jako że miasto znajduje się na rozgałęzieniu kilku ciekawych szlaków, mamy w czym wybierać. Z Mikołajek bez problemu dostaniemy się na Śniardwy oraz na Bełdany. Stąd zaś już tylko o krok znajduje się Jezioro Nidzkie. Warto zwrócić uwagę na szlak prowadzący z Mikołajek do miejscowości Pisz. Szlak ten ma długość około 25 kilometrów i uznawany jest za stosunkowo łatwy do pokonania, dlatego też często korzystają z niego „niedzielni żeglarze”.

Wypłynąć na szlak możemy przykładowo z portu mikołajskiego bądź wybrać jedną z wielu prywatnych przystani. Początkowo będziemy kierować się na południowy wschód, po czym po około 3 kilometrach zauważymy rozwidlenie szlaku. Należy trzymać się lewej strony. Będziemy za chwilę przepływać przed dość wąską cieśninę, która zaprowadzi nas na wspomniane Śniardwy. Przed nami będą się teraz roztaczać fantastyczne widoki! Po lewej stronie możemy obejrzeć zatokę Łuknajno i mały przesmyk, który wiedzie na jezioro Łuknajno (jest ono rezerwatem przyrody). Będziemy mijać dwie wyspy, Czarcią i Pajęczą. Możemy się tam zatrzymać na odpoczynek. Płynąc po Śniardwach musimy szczególnie uważać. Najbezpieczniej jest podróżować środkiem jeziora z racji tego, że szczególnie przy prawym brzegu jezioro jest dość płytkie, a dno jest usłane wieloma kamieniami. Wybierając się w rejs koniecznie powinniśmy się zaopatrzyć w dobrą mapę. Za chwilę po lewej będzie nam dane obejrzeć największą wyspę na Śniardwach, Szeroki Ostrów (w zasadzie obecnie już dawna wyspa jest połączona ze stałym lądem groblą). Z kolei po prawej stronie ukaże się naszym oczom wyspa Kaczor.

Dalsza część wycieczki wodnej odbędzie się po jeziorze Seksty. Jezioro to stanowi południową zatokę Śniardw. Musimy kierować się na Kanał Jegliński, podążymy przez śluzę komorową Karwik, skąd popłyniemy na jezioro Roś. Wypływając na jezioro Roś musimy kierować się na południe. Będąc na tymże jeziorze warto zwrócić uwagę na dość nietypowe ułożenie rynien. Wszystkie jeziora mazurskie układają się południkowo, zaś jezioro Roś… równoleżnikowo! Kiedy dopłyniemy do brzegu jeziora, w miejsce skąd wypływa Pisa, osiągniemy cel wyprawy.

Dodaj komentarz