Szlak żeglarski Giżycko-Mikołajki

Jeśli mamy ochotę zwiedzić część Mazur na szlaku wodnym to szczególnie polecany jest szlak prowadzący z Giżycka do Mikołajek, którego długość w przybliżeniu wynosi 38 kilometrów. Naszą wycieczkę będziemy zaczynać w Giżycku na wybranej przez nas przystani na jeziorze Niegocin lub Kisajno. Jeziora te połączone są dwoma kanałami. Kanał Łuczański poprowadzi nas przez miasto (będziemy mogli obejrzeć między innymi zabytkowy most obrotowy pochodzący z XIX wieku), płynąc zaś Kanałem Niegocińskim przepłyniemy przez malownicze jezioro Tałty, a następnie przez Kanał Piękna Góra. Będąc na jeziorze Niegocin musimy skierować się na południowy zachód, w stronę wsi o nazwie Rydzewo, która znajduje się nad odnogą jeziora Niegocin, jeziorem Bocznym. Warto zatrzymać się tu na dłużej między innymi po to, aby obejrzeć zabytkowy barokowy kościół wybudowany w latach 1579-1591.

Następnie musimy kierować się na przesmyk Kula, który jest najkrótszym mazurskim kanałem liczącym niespełna 110 metrów długości. Kanał ten jest również umowną granicą między dorzeczami Wisły oraz Pregoły. Kanałem tym dostaniemy się na Jezioro Jagodne, które jest długie, ale dosyć wąskie. Na południowym skraju jezioro to kończy się sporych rozmiarów zatoką o nazwie Jezioro Szymoneckie. Dalej płyniemy przez Kanał Szymoński liczący 2,6 kilometra długości, Jezioro Szymon o długości 1,9 kilometra, Kanał Mioduński o długości 1,9 kilometra, jezioro Kotek Wielki, Kanał Lelecki inaczej nazywany Grunwaldzkim mający długość około pół kilometra, Jezioro Tałtowisko, Kanał Tałcki. Wówczas już wypływamy na Jezioro Tałty.
Jezioro to należy do jezior rynnowych. Jest ono długie na 12,5 kilometra, bardzo wąskie, bo liczy sobie zaledwie 1,8 kilometra i głębokie na 51 metrów. Będąc na Jeziorze Tałty mamy dwie możliwości. Jeśli popłyniemy na północ to niebawem dostaniemy się na Jezioro Ryńskie i dopłyniemy do miejscowości Ryn, z kolei jeśli zdecydujemy się płynąć na południe, dotrzemy do Mikołajek na Jezioro Mikołajskie. Umowną granicą pomiędzy jeziorami takimi jak Mikołajskie i Tałty jest most drogowy w Mikołajkach.

Dodaj komentarz