Ryn

rynRyn jest miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. Miejscowość znajduje się pomiędzy jeziorami Ołów i Ryńskim, zaś w samym centrum Ryna mieści się wzniesiony w 1337 roku zamek pokrzyżacki.

Pierwsze ślady ludzkiej działalności na tych terenach pochodzą z epoki neolitu czyli z około 4500-1700 lat p.n.e i są to odkryte w czasie prac wykopaliskowych kamienne wyroby. Źródła pisane jako pierwszych na ziemiach dzisiejszej gminy Ryn wymienia Prusów około I w n.e. Galindowie, bo o nich chodzi, zostali wypędzeni przez Krzyżaków w XIII wieku, a akcja kolonizacyjna rozpoczęła się dopiero w XV i XVI wieku, kiedy to sprowadzono tu polskich chłopów z Mazowsza.

W Rynie poza wspomnianym zamkiem pokrzyżackim można odnaleźć takie zabytki jak wiatrak typu holenderskiego pochodzący z drugiej połowy XIX wieku, wieżę ciśnień i kaplicę ewangelicką (obie z XIX wieku), poniemiecki cmentarz z przełomu XVIII/XIX wieku oraz podziemny, średniowieczny kanał, który łączy jeziora Ryńskie i Ołów.