Puszcza Piska

Puszcza Piska jest największym leśnym kompleksem na terenie Mazur. Sąsiaduje ona z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym i Niziną Mazurską . Puszcza rozciąga się w województwie warmińsko-mazurskim na obszarze takich gmin jak Mikołajki, Mrągowo, Piecki, Sorkwity, Biskupiec, Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Dźwierzuty, Rozogi, Szczytno, Świętajno. Ponadto Puszcza Piska rozciąga się również na terenach województw podlaskiego i mazowieckiego. Puszcza liczy sobie około 100 tysięcy hektarów powierzchni, na których położone są liczne jeziora – wiele z nich to rezerwaty przyrody. W Puszczy Piskiej położone jest jezioro Śniardwy oraz między innymi Jegocin, , Bełdany czy Jezioro Nidzkie.

W północnej części puszczy mieści się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich zaś w południowej części liczne torfowiska niskie. Puszczę Piską porastają głównie lasy świerkowe i sosnowe z domieszkami takich drzew jak osika, brzoza, olcha, klon i dąb, które rosną na sandrowych piaskach. Na szczególną uwagę zasługują ostoje ptactwa o randze europejskiej, a także sosna mazurska wyrastająca na wysokość do 40 metrów. W Puszczy Piskiej w roku 1977 utworzono Mazurski Park Krajobrazowy o powierzchni prawie 54 tysięcy hektarów. Właśnie tam mieści się najbardziej cenny rezerwat na jeziorze Łuknajno, który jest ostoją łabędzia niemego.

W Puszczy Piskiej występuje wiele gatunków roślin będących pod ochroną jak między innymi wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów czy rosiczka okrągłolistna. Jeśli chodzi o zwierzęta, na wolności występują między innymi sarny, jelenie, łosie, dziki, rysie. Dawniej zaś można było spotkać także niedźwiedzie i tury. Na terenie Puszczy w Kadzidłowie znajduje się zaś prywatny park dzikich zwierząt, gdzie poza wyżej wymienionymi gatunkami można spotkać także żubry i bizony.

Puszcza Piska ma swoją długą i ciekawą historię. Od XVIII wieku poddana była rabunkowej gospodarce leśnej, lasy niszczone były dla potrzeb osadnictwa. Nie tylko jednak człowiek niszczył puszczę, bowiem sama natura nie jest dla niej zbyt łaskawa. Wiele szkód wyrządzają wiatry wiejące tu z ogromną siłą. Najbardziej katastrofalny w skutkach był huragan jaki miał miejsce dokładnie 4 lipca 2002 roku w trójkącie takich miast jak Orzysz, Pisz oraz Ełk. W samym Nadleśnictwie Pisz szkody były mocno widoczne na powierzchni około 12 tysięcy hektarów. Doszło do uszkodzenia przeszło 35 procent lasów, których odbudowa zajmie kolejne 60 lat. Do teraz można obejrzeć skutki potężnego huraganu z racji tego, że postanowiono, iż las zregeneruje się bez pomocy człowieka.

Dodaj komentarz