Położenie

Mikołajki są malowniczym, wypoczynkowym miastem znajdującym się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. Miejscowość jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Mikołajki. Miasto leży w słynnej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich – mezoregionie w Polsce północnej, który obejmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego liczącego 1732 kilometry kw. powierzchni (486 kilometrów kw. powierzchni zajmują jeziora). Mikołajki położone są nad urokliwymi jeziorami takimi jak Jezioro Mikołajskie i Tałty, a przy północno-wschodniej granicy Mikołajek znajduje się jezioro Łuknajno.

Jezioro Tałty jest najgłębszym jeziorem rynnowym we wspomnianej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W Mikołajkach znajduje się południowy kraniec jeziora. Jezioro Mikołajskie również jest jeziorem rynnowym, ma powierzchnię 5 kilometrów kw. i długość prawie 6 kilometrów. Z jeziorem wiąże się legenda o Królu Sielaw. Do zachodniego brzegu jeziora przylega Puszcza Piska. Na jeziorze tym 21 sierpnia 2007 roku doszło do tragedii gdy w wyniku burzy i silnego wiatru przewróconych zostało kilkadziesiąt łodzi, zginęło wówczas 8 osób.

Mikołajki pod względem historycznym położone są na Mazurach, a od 1975 do 1998 roku znajdowały się pod względem administracyjnym w województwie suwalskim. Miejscowość zlokalizowana jest na wysokości od 116 do 150 m n.p.m.