Pisz

piszPisz dawniej zwany Jańsbork lub też Jensbork jest miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Miejscowość leży w części południowo-wschodniej słynnej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nas malowniczym jeziorem Roś i rzeką Pisą, która z niego wypływa. Atrakcyjności miastu dodaje Puszcza Piska, przez którą Pisz jest otoczony. Ciekawostką jest, że gmina Pisz jest największą pod względem obszaru gminą w kraju (liczy sobie 634 kilometry kw. powierzchni). W granicach gminy znajdują się także 2/3 jeziora Śniardwy (największego jeziora w Polsce).

Będąc w Piszu koniecznie należy odwiedzić Kościół św. Jana Chrzciciela wybudowany w XVII wieku (przebudowany końcem XIX wieku), neogotycki ratusz z 1900 roku (znajduje się tutaj Muzeum Ziemi Piskiej), zespół poniemieckich schronów wojskowych, które powstały w latach drugiej wojny światowej. Przy ulicy Gizewiusza można obejrzeć także pozostałości po zamku krzyżackim (fragmenty zamku i muru obronnego).Na uwagę zasługuje również wieża ciśnień z 1907 roku oraz słynna Kamienna Baba (przedstawia najprawdopodobniej staropruskiego boga).

Szukając noclegów w Piszu można zatrzymać się w hotelu Jabłoń (http://jablon-resort.pl/) z bogatą ofertą spa & wellness i dobrymi cenami.