Park Miniatur Warmii i Mazur

Park Miniatur Warmii i Mazur to niezwykłe miejsce, które koniecznie musimy odwiedzić, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, a chcemy jak najpełniej poznać Warmię i Mazury. Park pełni funkcję zarówno rozrywkową jak i edukacyjną, w ciekawy i przystępny sposób przybliża nam kulturowe, architektoniczne i etnograficzne bogactwo wymienionych regionów.

Park Miniatur Warmii i Mazur znajduje się w Gierłoży niedaleko Kętrzyna, w niedalekiej odległości od Wilczego Szańca. Ów Wilczy Szaniec to kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych, która służyła Hitlerowi w latach 1941-1944. Wszystkie miniatury w Parku są stworzone w skali 1:25. Są to miniatury najbardziej charakterystycznych dla regionu obiektów. Dzięki wycieczce po Parku Miniatur Warmii i Mazur możemy nieco bliżej poznać te regiony pomimo tego, że nie zdążymy w czasie krótkich wakacji odwiedzić „oryginałów”. Poza miniaturowymi obiektami takimi jak między innymi słynny zamek w Malborku, śluza na Kanale Mazurskim, zamek w Lidzbarku Warmińskim, twierdza Boyen, Wieża Bismarcka w Mrągowie czy bazylika w Świętej Lipce dostępne są dla zwiedzających również wystawy fotograficzne („Antlantyda” czy „W cieniu Wilczego Szańca”).

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa militariów z okresu drugiej wojny światowej, projekcje filmów mających związek z działaniami wojskowymi prowadzonymi w latach 1941-1944 na Warmii i Mazurach. Kolejną interesującą inicjatywą jest obozowisko rycerskie, gdzie można założyć rycerskie zbroje i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Warto odwiedzić także lapidarium, gdzie znajdują się między innymi fragmenty pomników, elementów budowli i kamiennych rzeźb.

Po zwiedzaniu możńa zajrzeć do Grill baru, aby odpocząć i posilić się. Park przygotował również ofertę dla dzieci, na którą składają się bardzo nowoczesne urządzenia rodem z wesołych miasteczek takie jak przykładowo bungee, elektryczna kolejka czy dmuchane i tradycyjne zjeżdżalnie, karuzele i huśtawki.

Park Miniatur Warmii i Mazur jest czynny codziennie od godziny 9.00 do 18.00, parking dla gości jest bezpłatny.

Ceny biletów (na rok 2013):
Bilet normalny: 10 zł
Bilet ulgowy: 8 zł
Dzieci do 4. roku życia: gratis

Dodaj komentarz