Ostróda

ostrodaOstróda jest miastem i gminą w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Miejscowość znajduje się nad malowniczym Jeziorem Drwęckim, na Pojezierzu Iławskim, zaś przez Ostródę płynie rzeka Drwęca. Ostróda jest połączona z Elblągiem kanałowym szlakiem wodnym. Poza wspomnianym Jeziorem Drwęckim w miejscowości znajduje się jeszcze kilkanaście innych jezior (najbardziej znane to jezioro Smordy, Puzy oraz Sajmino).

Początki Ostródy datowane są na XIII wiek. Miasto powstało niedaleko zamku krzyżackiego. Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od pierwszych osadników przybyłych z niemieckiego miasta Osterode am Harz. w 1807 roku na dawnym zamku krzyżackim mieszkał sam cesarz Napoleon Bonaparte.

Będąc w Ostródzie warto zwrócić uwagę na sam już gotycki układ urbanistyczny miasta. Przy kościele św. Dominika Savio (z XIV wieku) znaleźć można fragment gotyckich murów obronnych z XV wieku. Wspomniany zamek krzyżacki pochodzący z XIV wieku był wielokrotnie przebudowywany. Po drugiej wojnie światowej zniszczony i odbudowywany od 1977 roku.

Wybierając się do Ostródy, polecamy zatrzymać się we wspaniałym hotelu nad jeziorem czyli Hotelu Anders**** na Mazurach – w ofercie m.in. wspaniałe usługi hotelu spa, bajkowy sylwester czy romantyczny weekend na Mazurach – polecamy ponieważ naprawdę warto – hotel jest prowadzony z klasą przez doświadczoną załogę.