Olsztyn

olsztynOlsztyn jest miastem na prawach powiatu znajdującym się w województwie warmińsko-mazurskim, jest również stolicą tegoż województwa. W Olsztynie swoje siedziby mają między innymi władze ziemskiego powiatu olsztyńskiego, władze luterańskiej diecezji mazurskiej i kurii archidiecezji warmińskiej.

Miasto jest bardzo ważnym ośrodkiem zarówno kulturowym, gospodarczym jak i edukacyjnym w regionie. Olsztyn znajduje się w południowej części Warmii (historyczna kraina należąca do Rzeczypospolitej w latach 1466–1772), na Pojezierzu Olsztyńskim, nad rzeką Łyną. Od strony południowej miasto otoczone jest przez Puszczę Napiwodzko-Ramucką. Od granicy z Rosją miasto dzieli zaledwie 87 kilometrów.

Olsztyn jest niezwykle malowniczym miastem, na którego terenie znajduje się 15 jezior z czego aż 13 ma powierzchnię większą niż 1 hektar. Jeziora te rozłożone są nierównomiernie, najwięcej jest ich w części zachodniej miasta. Dawniej na terenie Olsztyna znajdowało się o wiele więcej jezior, jednak zostały one osuszone w XIX wieku przez inwestorów.

Koło Olsztyna polecamy wspaniały Hotel Mazury Anders**** nad jeziorem zlokalizowany w Starych Jabłonkach, organizujący World Tour w siatkówce plażowej, uchodzący za najlepszy hotel dla dzieci w Polsce.