Mrągowo

mragowoMrągowo będące jedną z najbardziej znanych wypoczynkowych i turystycznych miejscowości na Mazurach mieści się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. Miasto znajduje się na Pojezierzu Mrągowskim będącym częścią Pojezierza Mazurskiego. Mrągowo położone jest na terenie „bogatym” w liczne jeziora oraz pagórki pochodzenia lodowcowego. Również teren samego miasta jest bardzo urozmaicony, niemal w samym centrum Mrągowa znajdują się głębokie wąwozy.

Wokół wcześniejszej nazwy miasta Sensburg bądź też Segensburg przyjętej w czasie lokacji miasta krąży wiele legend i nie ma jednoznacznego wyjaśnienia na pochodzenie nazwy. Polska ludność, która napływała w okolice Mrągowa przyjęła nazwę Ządźbork lub Ządzbork, które funkcjonowały aż do 1947 roku. Nazwa Mrągowo została nadana miastu, aby upamiętnić Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, który był ogromnym obrońcą polskości i języka polskiego.

Będąc w mieście warto zobaczyć zabytkowy ratusz i kamieniczki, Strażnicę Bośniacką, zabytkową Aptekę „Pod Orłem”, cerkiew prawosławną, kościół katolicki św. Wojciecha, Wieżę Bismarcka. Mrągowo ponad to znane jest z Pikniku Country.