Mikołajki – stolica żeglarstwa

Mikołajki nie bez powodu są nazywane żeglarską stolicą Polski. Jako że mieszczą się na rozgałęzieniu wielu interesujących szlaków w systemie Wielkich Jezior Mazurskich, możemy w pełni poczuć czym są Mazury wybierając się z Mikołajek w różne ciekawe miejsca.

Z Mikołajek na liczne jeziora możemy wypłynąć z portu albo też z którejś z prywatnych przystani. Jeśli obierzemy kierunek północno-zachodni dotrzemy do Ryna. Trasa wiedzie przez wiele malowniczych zakątków i liczy sobie około 20 kilometrów.

Kiedy z kolei popłyniemy w kierunku północnym, będziemy przepływać przez jeziora takie jak Tałty, Tałtowisko, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne oraz bardziej znane, Niegocin. Wówczas dopłyniemy do Giżycka (które także często jest nazywane żeglarską stolicą kraju). Giżycko mieści się prawie w samym środku Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Cała trasa liczy sobie około 37 kilometrów. Co zrobimy dalej, zależy od nas. Możemy wrócić do Mikołajek, ale możemy przedłużyć rejs przez kolejne malownicze jeziora mazurskie takie jak Kisajno, Dargin, Kirsajty, Mamry. Wówczas dotrzemy do kolejnej znanej turystycznej miejscowości jaką jest Węgorzewo.

Omawiając żeglarskie szlaki wiodące z Mikołajek oczywiście nie sposób nie wspomnieć o szlaku prowadzącym przez Śniardwy – największe polskie jezioro. Jeśli chcemy wypłynąć na Śniardwy musimy skierować się na południowy zachód. Dalej otwierają się przed nami kolejne możliwości. Płynąć ze Śniardw na południe dotrzemy na Bełdany, Guziankę Małą, Guziankę Wielką. W ten sposób niebawem ukaże się naszym oczom miejscowość Ruciane-Nida. Jest to trasa bardzo przyjemna i miła dla oczu licząca sobie około 19 kilometrów. Nie musimy jednak tutaj kończyć wycieczki. Dalej na południowy wschód płynąć przez jezioro Mikołajskie, Śniardwy i Kanał Jegliński już niedaleko do miejscowości Pisz (trasa o długości około 25 kilometrów).

Z ogromną ofertą czarterową możemy zapoznać się między innymi w Wiosce Żeglarskiej przy ulicy Kowalskiej 3, gdzie znajduje się nowoczesny port.

Dodaj komentarz