Miasta partnerskie

Mikołajki będące znaną turystyczną i wypoczynkową miejscowością znajdującą się w województwie warmińsko-mazurskim posiadają trzy miasta partnerskie takie jak Orany, Villard-de-Lans oraz Szczyrk. Pierwsze z nich, Orany to miasto znajdujące się w Dzukiji (region etnograficzny) na Litwie, w południowej części kraju. Miejscowość została założona w roku 1862, liczy sobie około 10 tysięcy stałych mieszkańców.

Villard-de-Lans jest miastem i gminą we Francji (region Rodan-Alpy, departament Isere). Za czasów drugiej wojny światowej w miejscowości funkcjonowało polskie liceum im. Cypriana Norwida, które finansował polski rząd.

Szczyrk jest polskim miastem partnerskim Mikołajek, położony jest w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Jest to niezwykle malownicza miejscowość typowo turystyczna i wypoczynkowa zlokalizowana w Beskidzie Śląskim, na Żywiecczyźnie. Najbardziej znanymi szczytami górskimi niedaleko Szczyrku są Klimczok, Malinowska Skała, Skrzyczne oraz Magura. W niedalekiej odległości można odwiedzić także jaskinie takie jak Lodowa, Salmopolska czy Malinowska. Szczyrk jest znanym ośrodkiem narciarskim. Znajduje się tu między innymi Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotować Olimpijskich (na zboczach Skrzycznego), kompleks skoczni narciarskich Skalite i Biła. Będąc w Szczyrku koniecznie trzeba odwiedzić Sanktuarium Maryjne „Na Górce”.