Kościół Świętej Trójcy

Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy jest kościołem klasycystycznym, ewangelicko-augsburskim. Świątynia została wybudowana w latach 1841-1842, autorem projektu kościoła był Karol Fryderyk Schinkel. Pierwszy pastor w miejscowości pojawił się w pierwszej połowie XVI wieku. W kościele możemy obecnie obejrzeć portret pastora Andrzeja Kowalewskiego. Był on pastorem w tutejszym pierwszym kościele na przełomie XVII/XVIII wieku. Odegrał on ważną rolę gdyż zlecił między innymi malowanie wnętrza świątyni oraz wykonanie dzwonów. Początkiem XVIII wieku w Mikołajkach szalała epidemia dżumy i z tegoż powodu kościół został zamknięty, sam pastor również przeniósł się do wsi Tałty, później do Faszczy, kiedy zaś epidemia się skończyła, wrócił. Kiedy pastor zmarł, jego syn Celestyn kazał zawiesić portret ojca w kościele. Celestyn sprawił również, że kościół zyskał nowy otłarz oraz zegar wieżowy. W 1755 roku kościołowi przekazano nowe organy stworzone przez Ungefunga z Ełku. W pierwszej połowie wieku kościół był z bardzo złym stanie i groził zawaleniem. Wówczas pastor Skupch od roku 1834 zaczął ściągać potrójną dziesięcinę kościelną w celu zebrania środków na remont kościoła.

Już w 1839 roku kościół zamknięto, a msze święte odprawiano w stodole. Kiedy rozebrano kościół zwłoki znajdujące się w nim ekshumowano. Budowę omawianego kościoła zaczęto w roku 1841. Wewnątrz kościoła znajduje się sklepienie kolebkowe z kasetonami a także drewniane empory. Po obu stornach prezbiterium można obejrzeć portrety pastorów mikołajskich, obrazy i tablice pamiątkowe. Budowę wieży zegarowej ukończono w roku 1880.

W czasie pierwszej wojny światowej, w roku 1914 w wyniku wybuchu w kościele rozbiły się wszystkie szyby, gdy rosyjskie wojska wysadzały dwa mosty w Mikołajkach. Szkody zostały naprawione i jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej zaczęto podświetlać wieżę kościelną.

Zaraz przy kościele mieści się Muzeum Reformacji Polskiej. Założył je ks. Władysław Pilch-Pilchowski (był proboszczem parafii luterańskiej w Mikołajkach) w roku 1973. Jeśli zdecydujemy się na wizytę w muzeum po obejrzeniu kościoła koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na bardzo cenne zbiory zabytków drukarstwa i piśmiennictwa polskiego.

Dodaj komentarz