Kajakarstwo

Kajakarstwo na całych Mazurach jest niezwykle popularną dyscypliną sportową oczywiście ze względu na fantastyczne wręcz warunki naturalne. Niezliczona wręcz ilość mazurskich jezior daje niezliczone możliwości do uprawiania tegoż sportu – nierzadko w ekstremalnej formie. Będąc w Mikołajkach możemy wybrać wiele szlaków kajakowych zarówno dla mniej i bardziej doświadczonych. Na pierwszy raz na pewno polecany jest niedługi szlak, bo liczący sobie zaledwie 19 kilometrów. Prowadzi on z Mikołajek, a dokładniej z Przystani Żeglugi Mazurskiej, do miejscowości Ruciane-Nida. Będziemy wówczas płynąć przez takie jeziora jak Jezioro Mikołajskie, Bełdany i Guzianka Mała.

Dłuższym o zaledwie kilometr jest szlak prowadzący do Ryna oddalonego od Mikołajek około 17 kilometrów na północ. Przepłyniemy przez takie jeziora jak Tałty i Ryńskie. Piękne widoki i dobra zabawa są absolutnie gwarantowane!

Nieco dłuższym szlakiem kajakowym, bo liczącym sobie niespełna 39 kilometrów jest szlak prowadzący do miejscowości Pisz, która znajduje się na południowy wschód od Mikołajek. Zaczynamy naszą wycieczkę na wspomnianej wyżej Przystani Żeglugi Mazurskiej. Będziemy płynąć przez miejscowość Ruciane-Nida, podążając jeziorami Mikołajskim, Śniardwy i Roś.
Bardziej doświadczeni kajakarze na pewno będą chcieli skorzystać ze spływu kajakowego rzeką Krutynią. Jeśli się zdecydujemy, możemy wypożyczyć kajaki w licznych wypożyczalniach w Mikołajkach (między innymi na ulicach takich jak Kajki 82, Okrężnej 5, Leśnej 2, Krutyń 19, Krutyń 72).

Spływ zaczyna się zwyczajowo we wsi Sorkwity, która jest oddalona od Mikołajek około 34 kilometry na zachód, a kończy się na jeziorze Bełdany malowniczo położonym wśród lasów Puszczy Piskiej. Jeśli wybierzemy taki właśnie wariant, będziemy musieli pokonać około 91 kilometrów. Spływ Krutynią często jest uznawany za zdecydowanie najbardziej interesujący i jeden z najpiękniejszych jeśli chodzi o kajakowe szlaki nizinne w skali całej Europy.

Podróżując tymże szlakiem poznamy wiele malowniczych jezior jak między innymi Lampasz, Kujno, Białe, Gant, Zyzdrój Wielki, Zyzdrój Mały, Spychowskie, Uplik, Krutyńskie. Będziemy też przepływać przez może nieco mniej znane mazurskie miejscowości jak Krutyń, Rosocha, Wojnowo i Ukta, aż wpłyniemy na jezioro Gardyśkie a następnie Jerzewko.

Rzeka Krutynia zazwyczaj jest bardzo „łaskawa” dla kajakarzy, jej nurt raczej jest stosunkowo wolny, a po drodze natrafimy na liczne zakola. Ciekawym odcinkiem jest odcinek na rzece Sobiepanka. Tam często trzeba wiosłować pod prąd. Jeśli lubimy wodne wycieczki i nie boimy się zachlapać to na pewno omawiany spływ jest dla nas wspaniałą propozycją na spędzenie wolnego czasu.

Dodaj komentarz