Gołdap

goldapGołdap jest miastem znajdującym się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim. Miasto położone jest na obszarze historycznej krainy o nazwie Litwa Mniejsza. Od roku 2002 w miejscowości mieści się siedziba władz powiatu gołdapskiego.

Gołdap jest miastem uzdrowiskowym. Jest to uzdrowisko klimatyczno-borowinowe, do którego mogą przyjechać na leczenie wszyscy ci, którzy mają schorzenia reumatyczne, narządów ruchu, stany pourazowe. Ponadto można leczyć tutaj określone choroby układu nerwowego i oddechowego i choroby kobiece. Miejscowość w roku 2010 uzyskała środki na liczne inwestycje uzdrowiskowe jak między innymi na budowę tężni solankowych (czwartych w kraju).

Miasto Gołdap jest także wspaniałym ośrodkiem narciarskim, gdzie na zboczach Pięknej Góry dostępnych jest przeszło 2000 metrów tras zjazdowych. Funkcjonuje tu również pięć wyciągów narciarskich oraz betonowy tor saneczkowy (otwierany w przypadku dobrych warunków śniegowych). Będąc w miejscowości warto zwrócić uwagę na takie zabytki jak między innymi konkatedra NMP Matki Kościoła z 1560 roku, kościół św. Leona z 1894 roku, wieże ciśnień z przełomu XIX/XX wieku.