Giżycko

gizycko-300x199Giżycko jest mazurskim miastem i gminą w województwie warmińsko-mazurskim. Miejscowość jest malowniczo położona między takimi jeziorami jak Niegocin i Kisajno. Już od dawna i nie bez powodu Giżycko zwane jest żeglarską stolicą Polski, gdyż posiada port, który jest jednym z głównych na słynnym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Giżycko znajduje się w centralnej części Pojezierza Mazurskiego.

Historia Giżycka rozpoczyna się w XVI wieku, kiedy to Albrecht Fryderyk Hohenzollern-Ansbach wydaje pierwszy przywilej, który podnosi założone nad jeziorem Niegocin (Newotin) osiedle do rangi miasta. Niemniej, pierwsze ślady ludzkiej działalności na tych terenach datowane są już na 15 tysięcy lat wcześniej, bo z tego właśnie okresu pochodzi znaleziony nad jeziorem Popówka Mała róg renifera ze śladami obróbki narzędziem krzemiennym. Zaraz po drugiej wojnie światowej miasto występowało pod nazwą Lec, ale nazwa ta niebawem została zmieniona na Łuczany, a od 1946 funkcjonuje nazwa Giżycko.

Będąc w Giżycku warto zajrzeć nad wspomniane jeziora Niegocin, Kisajno a także Tajty, odwiedzić kościół ewangelicki z 1827, most obrotowy na Kanale Łuczańskim (jedyny taki w Europie), zamek krzyżacki z XIV wieku (obecnie hotel) oraz Twierdzę Boyen.