POL_Mikolajki_49

68. edycja Rajdu Polski w nowej odsłonie.

POL_Mikolajki_4968. edycja Rajdu Polski tym razem odbyła się nieco inaczej niż miało to miejsce dotychczas. Powodem była przede wszystkim nowa rzeźba słynnego Króla Sielaw, jaka stanęła na głównym placu w Mikołajkach. To właśnie tam, a nie jak do tej pory na Torze Mikołajki, zwycięzcy odebrali swoje puchary. Wspomniana rzeźba była zdecydowaną atrakcją rewitalizowanego wówczas placu.

Zawodnicy mieli do pokonania przeszło 800-kilometrową trasę (na trasie ustalono 13 odcinków specjalnych po około 230 kilometrów długości). Wspomniane wcześniej zmiany w edycji dotyczyły wrześniowego terminu rajdu i wręczenia nagród na rynku w Mikołajkach.

Jeśli chodzi o sam pomnik, wybrano go w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta. Król Sielaw ma wysokość 150 centymetrów i odlany jest z brązu, postawiono go na prawie metrowym granitowym kamieniu. Omawiany pomnik stanowił część projektu o nazwie „Rewitalizacja rynku i głównych ulic miejskich w Mikołajkach wraz z nadaniem nowych funkcji turystyczno-rekreacyjnych”. Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski powiedział:

-Program realizowany jest od poprzedniego roku i podzielony na 3 etapy – podczas Dni Mikołajek oddaliśmy Plac Wolności, a po wakacjach gotowe będą: ulica 3 Maja i Plac Kościelny(…) Jest trochę mniej zieleni niż poprzednio, ale to celowy zamysł. Nie chcieliśmy, aby niektórzy mylili park z rynkiem. Bo rynek to otwarta przestrzeń służąca min. celom handlowym.

Dodaj komentarz